BİZİ ARAYIN KONUMU AÇ
0236 236 10 01 info@kepakademi.com.tr

TEOG Sınavında Başarı İçin İpuçları

İkinci dönem TEOG’a sayılı günler kaldığı için, öğrenciler ve aileler oldukça heyecanlı. Öğrencilerin sınavdan başarılı sonuçlar alabilmeleri için özgüvenlerinin yüksek ve sınav kaygılarının az olması kadar sınav sürecinde bazı püf noktalarına dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Değerli öğrencilerimiz, sınav hakkında bazı püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında yazdığımız bu kısa yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

TEOG Sınav İçerikleri ve Dikkat Edilecek Hususlar

Türkçe;

Türkçe sorularında öncelikle soru kalıbı tam olarak okunmalıdır. Soru kalıbı tam anlaşılmadan direk cevaplara bakmak sizleri yanıltacaktır. Bu nedenle soru dikkatle okunmalı ve gerekirse sorunun temel kısmının altı çizilmelidir. Paragraf sorularında, paragraf dikkatle okunmalıdır. Karşınıza bazen öyle şıklar çıkabilir ki, mantıken doğru olmasına karşın paragrafta ona değinilmemişse, bunu doğru olarak kabul etmeniz gerekebilir. Sorularda sizden istenen cevabın dışında fazladan bir şey istenmeyeceğini unutmayınız. Soruları acele ve hızlı şekilde okuduğunuzda bazen olumlu-olumsuz, doğrudur-yanlıştır, gibi soru köklerini atlamanıza yol açacaktır. Sınavın kırk dakika olduğunu unutmayın. Her soruya ayıracak iki koca dakika olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bazı soruların cevaplarında tereddüt edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda şıklardan soruya gitmekte bir çözüm yoludur. Uzun paragraf sorularında, önce soru cümlesinin okunup ardından paragrafın okunması, paragrafın daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Uzun paragraf sorularında çelişkiye düşmemek adına gerekirse, her şık için yeniden paragrafı gözden geçirin.

Hiçbir soruyu tam olarak emin olmadan işaretlemeyin. TEOG sınavında yanlış cevapladığınız sorularınız, doğru cevaplara etki etmeyeceğinden sona bıraktığınız sorularda cevap şıklarında eleme yapmaya çalışarak ikiye düşürün ve daha sonra aklınıza en çok uyan şıkkı işaretleyin.

 

Matematik;

Matematik soruları temelde dört işleme (toplama, çıkarma, çarpma, bölme) dayanır. Öğrenciler kolay sorularda dahi hızlı ve aceleci davrandığından, en basit dört işlemlerinde maalesef hata yaparlar. Bu nedenle soruları sakin ve soğukkanlı bir şekilde yapmalı ve doğru cevabı bulduktan sonra mümkünse cevabı tersten giderek kontrol etmelisiniz. Bazı sorularda soruya şıklardan gitmekte Matematik sınavlarındaki çözüm yollarındandır. Yapmakta zorlandığınız sorularda bu şekilde kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Formüle dayalı bir konuda mutlaka o konuya ait tüm formül ve yöntemleri kitapçığa yazınız. Bu size çözümde kolaylık sağlayacaktır. Yoruma dayalı Matematik sorularında soru dikkatle okunmalıdır. Soruda size verilen veriler, soru kitapçığı üzerinde temize çekilerek yeniden yazılmalıdır. Bu şekilde çözüme daha rahat ulaşılabilir. Soru kökünde verilen ve tırnak işareti ile belirtilen veya koyu yazılan “en az” , “en çok” gibi ifadelere dikkat etmeli özellikle o kelimenin altı çizilmelidir.

Yine Türkçe’deki gibi, yanlış cevapladığınız sorularınız, doğru cevaplara etki etmeyecektir. Bu nedenle şıkları eleyerek iki şıkka indirerek, size en uygun şıkkı işaretleyebilirsiniz.

 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi;

TEOG sınavının temel mantığı sizden tanım cevabı almak değil, bu tanımı yorumlayabilme yeteneğinizi ölçmektir. Bu yüzden Din Kültürü soruları da Türkçe dersi paragraf sorularına benzemektedir ve dikkatle okunmalıdır. Sınavda sorulacak soruların büyük bir kısmı Kaza ve Kader kısmından çıkacaktır. Bu konu yoruma çok açık bir bölümdür. Sorular içindeki çeldiricilere dikkat etmeniz gerekir. Her soruyu gerekirse iki defa okumalı ve doğruluğuna tam anlamıyla emin olmadığınız şıkkı cevaplamamalı, tüm soruları cevapladıktan sonra tekrar cevaba bakmalısınız. Sınavda yanlış cevaplar, doğru cevapları götürmediğinden, yapılamayan sorulara tekrar bakarak, en uygun şık işaretlenmelidir.

 

Fen Bilimleri;

Sınava sayılı günler kala çözdüğünüz testlerde yaptığınız hataları gözden geçirip eksik konuları iyice kavradığınızdan emin olun. Fen dersinde bazı konularda mantık yürütebilmek te önemlidir. Sınavda soruları okurken yavaş ve anlayarak okumak bu nedenle büyük önem taşır. Sayısal işlem gerektiren konularda mutlaka işlem yapılmalıdır.

 

İngilizce;

“Why”, “who”, “which”, “how” gibi soru sözcüklerine dikkat edilmelidir. Bu sözcükler, paragraf, diyalog ve tablo sorularında karşınıza çıktığı için çok önemlidir. Kullanılan soru kalıbının anlamına uygun olan yanıta yönelin. Birçok soru diyalog şeklinde sorulmaktadır. Diyalogda sorulan şaşırma, onaylama, üzülme gibi ifadeleri iyi bildiğiniz zaman soruda genel olarak ne demek istediğini anlarsınız. Boşluk doldurma sorularında boşluktan önce veya sonra yazılan cümle boşluk için anahtar bilgileri içerir. Çok uzun ve zor görünen bir parçanın soruları çok basit olabilir.

 

TEOG sınavları aslında uzun soluklu bir eğitim sürecinin küçük bir aşamasıdır. Aslında girdiğiniz her sınav, sizler için önemli bir deneyimdir ve bir sonraki sınav için daha iyi hazırlıklı olursunuz. Her sınav iyi veya kötü geçebilir. Kötü geçen bir sınav sonunda kendinizi üzmemeniz ve moralinizi bozmamanız ne kadar önemli ise, iyi geçen bir sınav sonunda da rehavete kapılmamanız da o kadar önemlidir. Unutmayın, her sınav eğitim sürecinin bir basamağıdır ve bir şekilde o basamaklar çıkılır.

Hepinize TEOG sınavlarında başarılar diler, herkesin sınavının iyi geçmesini temenni ederiz.

KEP Akademi Ailesi 

Tüm Duyuru ve Haberler